3.8.2017

Středisko

Junák – český skaut, středisko Kyjov, z. s. je pobočný spolek Junáka – českého skauta sdružující skautské oddíly na Kyjovsku. Společně se středisky Ratíškovice, Čejka Veselí nad Moravou, Mikulčice, Hodonín a Ichthys Klobouky u Brna patříme organizačně pod okres Hodonín, následně pod Jihomoravský kraj TGM.

Naši členové

V roce 2023 bylo v našem středisku registrováno 298 členů – z toho je 211 dětí a mládeže do 18 let a 87 dospělých.

Dospělí členové mají za úkol podporovat poslání Junáka – českého skauta na různých úrovních a různými způsoby:

• zajištění fungování skatských oddílů (příprava skautského programu, pořádání oddílových akcí, materiálně technické zabezpečení, bezpečnost, hospodaření, administrativa, …)
  • zajištění fungování skautského střediska (pořádání střediskových akcí, práce ve střediskových orgánech ve prospěch všech oddílů, specializované funkce v oblasti řízení organizace, administrativy, finačního řízení, fundraisingu, IT, správy majetku, správa nemovitostí, PR, …)
  • na vyšších úrovních Junáka (vzdělávání skautských vedoucích, podpora na různých úrovní naši organizace).

Veškerá podpůrná činnost dospělých členů je dobrovolná bez finanční odměny a členové ji vykonávají ve svém volném čase.

Naše poslání

Junák – český skaut, z. s. je dobrovolný, nezávislý a nepolitický spolek, jehož posláním a účelem je – v souladu s principy a metodami stanovenými zakladatelem skautského hnutí Robertem Baden-Powellem a zakladatelem českého skautingu A. B. Svojsíkem – podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí; jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k nejvyšší Pravdě a Lásce; sobě samým; bližním, vlasti, celému lidskému společenství a přírodě.

Orgány střediska

Ke správě a zajištění fungování našeho střediska slouží několik orgánů, ty jsou tvořeny činovníky, kteří mají odpovědnost za řízení organizace a právo i povinnost podílet se na rozhodování.

Střediskový sněm

Střediskový sněm je nejvyšší orgán, který je oprávněn rozhodovat o všech záležitostech střediska. Řádný sněm se koná každé 3 roky a do jeho pravomocí patří zejména volba střediskové rady, vedoucího střediska a jeho zástupců, volba revizní komise, volba delegátů na nadřízené sněmy a přijímání závazných usnesení pro činnost střediska. V případě potřeby lze svolat mimořádný střediskový sněm.

Střediskový sněm naposledy proběhl 2. 9. 2023 v Želeticích, mandát zvolených činovníků trvá 3 roky.

Středisková rada

Středisková rada je nevyšším řídícím orgánem střediska mezi střediskovými sněmy. Je složena z činovníků volených střediskovým sněmem, jmenovaných vedoucích oddílů a jmenovaných zpravodajů.

Volení činovníci:

vedoucí střediska: Ing. Michal Kučera
zástupci vedoucího střediska: Bc. Petr Mateleško, Anna Borkovcová

volený člen střediskové rady: Bc. Josef Borkovec

Jmenovaní vedoucí oddílů:

Aktuální přehled najdete v sekci Oddíly.

Jmenovaní zpravodajové:

hospodář střediska: Ing. Michal Kučera (od 24. 4. 2022)
tajemník: Ing. Ondřej Kučera (od 22. 9. 2022)
správce tábořiště U Zabitého: Aleš Brhel (od 28. 1. 2018)
správce Kukačky: Mgr. Jan Borkovec (od 23. 4. 2017)

Revizní komise

Úkolem revizní komise je dohled nad činností střediska, aby byla v souladu s vnitřními a právními předpisy a také revize hospodaření. Revizní komise je volena střediskovým sněmem.

předsedkyně revizní komise: Ing. Vendula Vránová
členka revizní komise: Mgr. Zuzana Schwarzová