Filmový dokument k výročí 100 let skautingu v Kyjově „Já su skaut“

V letošním roce oslavilo naše středisko významné výročí – 100 let od založení skautingu v Kyjově. Při této příležitosti jsme uspořádali řadu akcí, tak aby si každý přišel na své – od členů našich oddílů, po vedoucí a činovníky, ale také jsme nezapomněli na bývalé členy, přátelé a podporovatele skautingu, rodiče a širokou veřejnost. Vyvrcholením oslav byla listopadová premiéra filmového dokumentu, který jsme natočili speciálně pro tuto příležitost.

Já su skaut

4 kapitoly kyjovského skautingu

Scénář, dramaturgie: Klára Dvořáková – Klaky
Kamera, střih: Michal Rolence – Doktor
Produkce: Šárka Krakovská – Ryša
Komentář: Petr Jan Kryštof – Kolombo

Vzpomenete si taky na ten pocit? Lezete ze stanu a vzduch je voňavý. Cítíte mokrý les a kouř z kamen, co vždycky trošku táhnou. Je ráno na skautském táboře. Vy, vaše skautská rodina, příroda, vzduch a každý den nové dobrodružství. Je to báječný pocit. A je úplně fuk, jestli se zrovna píše rok 1969, 1999 nebo 2019.

Dokument se pokouší do necelé hodiny stopáže vměstnat stoletou historii skautského střediska Kyjov. Od jeho počátků, přes veškerá úskalí, kterým museli skauti během své historie čelit, až po dnešek, kdy se současná generace skautů snaží navázat na tradiční skautské hodnoty a aplikovat je ve výchově dětí v moderní společnosti 21. století. Film přináší svědectví pamětníků, ale i nové pohledy současných činovníků a jejich vize pro budoucnost skautingu. To vše na pozadí množství archivního, ale i čerstvého materiálu, který tvůrčí tým sbíral během celého letošního jubilejního roku.

Premiéra filmu

Slavnostní večer s promítáním filmu proběhl 23. listopadu 2019 v kyjovském kině Panorama. Sešlo se 140 diváků z řad skautů i neskautů. Součástí večera byla i kratší beseda s tvůrci filmu a slovo našeho pamětníka a dlouholetého činovníka střediska br. Evžena Řezáče – Jestřába. Nechyběl ani závěrečný raut. Řada současných a bývalých členů našeho střediska využila možnost následného setkání v radniční vinárně. Mohli jsme tak vytvořit krásné společenství napříč různými generacemi členů našeho střediska a zavzpomínat.

Pro připomenutí si můžete prohlédnout reportáž TV Slovácko nebo naši fotogalerii:

Reportáž TV Slovácko z 26. 11. 2019

Fotogalerie (fotil Šmudla, Palis, Seton, Lapka)

Co pro vás připravujeme?

br. Jestřáb

Protože padlo hodně dotazů, jestli bude možné film někdo získat nebo znovu vidět, začali jsme přemýšlet, jak naložit s filmem dál.

Nehodil se vám termín premiéry? Rádi byste se znovu na film podívali ve společnosti svých skautských kamarádů? Nezoufejte, budeme se snažit najít nový vhodný termín veřejného promítání filmu za několik měsíců od premiéry.

Chtěli byste mít doma svou kopii filmu včetně bonusových materiálů? Zároveň byste měli zájem podpořit činnost našeho střediska? Přesně pro vás jsme začali připravovat možnost zakoupit si film na originálním dřevěném flash disku.

Později bude samozřejmě film dostupný i na našich webových stránkách všem zájemcům o shlédnutí.